Badanie EKG polega na umieszczeniu na klatce piersiowej oraz kończynach elektrod, które zbierają informacje o pracy elektrycznej serca, a następnie przesyłają je do urządzenia zapisującego wynik EKG na papierze – tworząc w ten sposób krzywą EKG. Wykorzystuje się do tego badania elektrokardiograf, czyli urządzenie rejestrujące prądy czynnościowe serca za pomocą specjalnych elektrod.
WSKAZANIA
-
bóle w klatce piersiowej
-
kołatanie serca
-
pieczenie w okolicy mostka
-
duszności
-
zawroty głowy
-
zasłabnięcie, omdlenie
JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO BADANIA
Przede wszystkim należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach. W przypadku dużego owłosienia na klatce piersiowej zaleca się usunąć włosy przed badaniem, w celu lepszej przyczepności elektrod. Dzień przed badaniem najlepiej nie pić alkoholu, nie podejmować intensywnego wysiłku fizycznego. W dniu badania zaleca się, aby nie palić papierosów oraz unikać kofeiny. Przed badaniem chwilkę odpocząć, wyrównać oddech.
PRZEBIEG BADANIA
Podczas badania pacjent ułożony jest w pozycji leżącej, ma odkryte kończyny górne i dolne oraz klatkę piersiową. Elektrody przymocowuje się na klatce piersiowej, kończynach górnych i dolnych za pomocą specjalnych przyssawek lub uchwytów. Przed założeniem elektrod skórę smaruje się żelem, który zwiększa przewodzenie pobudzeń elektrycznych. W czasie badania pacjent powinien pozostać nieruchomo, ponieważ skurcze mięśni zaburzają zapis. Po badaniu pacjent otrzymuje wyniki w postaci wykresu graficznego.