Holter EKG to 24-godzinne monitorowanie pracy serca, które pozwala wykryć zmiany w jego funkcjonowaniu, w określonych sytuacjach życia codziennego. Jest to jedno z najważniejszych badań kardiologicznych, które pozwala wychwycić nieprawidłowości w pracy serca. Wyróżnia się kilka rodzajów badania. Holter EKG to 24-godzinne monitorowanie funkcjonowania serca, prowadzone przy użyciu elektrod przyczepionych do klatki piersiowej pacjenta. Jest ono w pełni bezpieczne i może być wielokrotnie powtarzane u pacjentów w każdym wieku, również u kobiet w ciąży.

WSKAZANIA

Badanie Holtera odpowiednio ciśnieniowego lub EKG wykonuje się u pacjentów, u których występują objawy w postaci:

  • nadciśnienia tętniczego,
  • bólu w klatce piersiowej,
  • zawrotów głowy,
  • kołatania serca,
  • nierównej pracy serca,
  • zasłabnięć i omdleń.

Badanie pozwala wykrywać różnego rodzaju choroby kardiologiczne m. in. choroba wieńcowa, arytmia, stany przed- i pozawałowe, a także monitorować stan zdrowia pacjenta z już rozpoznanymi schorzeniami.

Holter bywa zlecany również pacjentom użytkującym rozrusznik serca – dzięki niemu lekarz może sprawdzić, czy urządzenie działa prawidłowo.

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO BADANIA

Badanie nie wymaga specjalnych przygotowań ze strony pacjenta – warto jednak pamiętać o kilku ważnych zaleceniach:

  • dokładnie umyć cała klatkę piersiową, ponieważ jakakolwiek ilość kremu czy balsamu na ciele mogłaby uniemożliwić prawidłowe przyczepienie elektrod do skóry,

  • usunąć zbędne owłosienie z miejsc, gdzie planowane jest umieszczenie elektrod,

  • dzień przed badaniem nie spożywać alkoholu, ani nie wykonywać zbyt intensywnych ćwiczeń fizycznych, na badanie zgłosić się w luźnym ubraniu, tak aby można było pod nim ukryć elektrody oraz niewielki aparat rejestrujący.

PRZEBIEG BADANIA

Holter EKG wymaga przyklejenia elektrod do klatki piersiowej pacjenta – skórę trzeba więc odtłuścić. Przewody prowadzą od elektrod do niewielkiego urządzenia, które najczęściej przypinane jest do paska wokół bioder, dzięki czemu pacjent może się swobodnie poruszać. Urządzenie rejestruje pracę serca przez 24 godziny – w tym czasie pacjent ma prowadzić swoje normalne, codzienne czynności, notując w dzienniczku aktywności w określonych godzinach (np. marsz, praca, silne zdenerwowanie, drzemka w ciągu dnia) oraz nazwy i dawki przyjmowanych leków. Warto pamiętać, że w trakcie 24-godzinnego monitorowania pracy serca lub ciśnienia tętniczego nie wolno się kąpać czy brać prysznica – dlatego najlepiej zadbać o higienę jeszcze przed badaniem. Samo badanie EKG metodą Holtera nie powinno utrudniać wykonywania codziennych obowiązków. Z aparatem można iść do pracy, uprawiać sport czy inny wysiłek fizyczny.