Badanie USG wykonywane jest za pomocą sondy przykładanej bezpośrednio do ciała. W środku sondy znajduje się kryształ, dzięki któremu są wytwarzane fale ultradźwiękowe o odpowiednich parametrach oraz odbiornik echa akustycznego powracającego po odbiciu się od warstwy badanych narządów. Echo zostaje komputerowo przetworzone i jest prezentowane na monitorze

WSKAZANIA

Dzień przed badaniem nie należy pić napojów gazowanych, spożywać pokarmów ciężkostrawnych, surowych owoców i warzyw.

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO BADANIA

Zabronione jest żucie gumy i palenie papierosów 24 godziny przed badaniem. Dodatkowo można przyjąć np. Espumisan 3×2 kapsułki, Esputicon 3×2 kapsułki lub Simetikon 3×1 kapsułka. ma na celu usunięcie powietrza z przewodu pokarmowego, które stanowi przeszkodę dla ultradźwięków. Jeżeli pacjent zażywa leki na stałe, należy to zrobić popijając je niegazowaną wodą, nie później niż 1 godzinę przed badaniem. Gdy wykonujemy badanie w godzinach dopołudniowych – należy być na czczo (zażyć tylko ww lek). Gdy badanie będzie wykonywane w godzinach popołudniowych – należy być na czczo 6 godzin przed rozpoczęciem badania. Około godziny przed badaniem należy wypić 1 litr płynu niegazowanego i nie oddawać moczu.

PRZEBIEG BADANIA

Badanie jest nieinwazyjne i bezpieczne oraz bezbolesne. Polega na wodzeniu głowicą aparatu do USG po badanym obszarze ciała. Na skórę nakłada się żel, który zapewnia ostrość otrzymywanego obrazu. Następnie na badany obszar nanosi specjalny żel zapewniający ostrość otrzymywanego obrazu. Podczas badania pacjent może zostać poproszony o wzięcie głębokiego wdechu i zatrzymanie powietrza.