Nasze usługi
-
Usługi prywatne
- Podstawowa Opieka Zdrowotna Dla Dzieci I Dorosłych
- Poradnie specjalistyczne
- Poradnia zdrowia psychicznego
- Poradnia Terapii Uzależnienia Od Alkoholu I Współuzależnienia
- Stomatologia
- Badania
- Cennik
- Inne informacje
RTG
Posiadamy nowy, nowoczesny cyfrowy aparat rentgenowski - koniec ery klisz.
Wielofunkcyjny system daje możliwość wykonywania zdjęć w każdej projekcji, zarówno w pozycji pionowej i poziomej. Bardzo czułe detektory ograniczają dawkę promieniowania do BEZPIECZNEGO minimum.
Nasz aparat dzięki temu, że jest cyfrowy:
- zapewnia skrócony czas badania,
- emituje 1/10 dawki promieniowania w stosunku do aparatu analogowego,
- dawkę promieniowania dostosowuje komputerowo do wagi pacjenta,
- badany obraz jest w wysokiej rozdzielczości, wielkość piksela równa 140 mikrometrów,
- posiada optymalne algorytmy obróbki obrazu redukujące szumy.
STITCHING – Nowe możliwości diagnostyczne naszego aparatu RTG
Rozszerzyliśmy nasza ofertę o tak zwaną skalometrię, inaczej stitching.
Badanie to polega wykonywaniu badań RTG całych kończyn i całego kręgosłupa. Dzięki temu uzyskuje się obraz diagnostyczny obejmujący kilka części anatomicznych połączonych w jedną całość.
Dzięki takiemu zdjęciu lekarz będzie miał pełny obraz, co pozwoli mu na zastosowanie odpowiednich procedur medycznych. Stitching ma zastosowanie na oddziałach pediatrycznych, gdzie wymaga się najwyższej jakości obrazu i równomiernie minimalnej dawki promieniowania.
Badanie stosuje się przede wszystkim w diagnostyce schorzeń ortopedycznych, ponieważ jest bardzo pomocne przy ocenie skrzywień kręgosłupa. Czas badania jest bardzo krótki, a dawka promieniowania znacznie niższa niż w przypadku tradycyjnych aparatów analogowych.
W naszej pracowni wykonujemy badania RTG zarówno prywatnie jak i na NFZ - w każdym przypadku WYMAGANE jest skierowanie od lekarza. Badanie na NFZ możecie Państwo wykonać dysponując skierowaniem od lekarza z naszej przychodni, jak również z przychodni, z którą mamy podpisaną umowę. Cena badania komercyjnego znajduje się w cenniku w dziale ,,Usługi komercyjne - odpłatne".
Pracownia czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:15-17:30.
Informacja o wpływie działalności wykonywanej przez jednostkę organizacyjną na zdrowie ludzi i na środowisko
Podstawa prawna: ustawa Prawo Atomowe / Dziennik Ustaw 2021 pozycja 1941/ zgodnie z artykułem 32c punkt 2.
W jednostce występują następujące rodzaje urządzeń wytwarzających promieniowanie jonizujące:
- aparat do zdjęć rentgenodiagnostycznych Calypso F firmy General Medical Merate Spółka Akcyjna,
- decyzja numer 24/2022 roku z dnia 24.01.2022 roku,
- aparat stomatologiczny do zdjęć panoramicznych CS 8100 firmy Casestream – decyzja nr 25/2022 roku z dnia 24.01.2022 roku,
- aparat stomatologiczny do zdjęć punktowych EXPERT DC firmy Gendex – decyzja nr 226/2014 roku z dnia 9.04.2014 roku,
- densytometr Dexxum T firmy Osteosys – decyzja nr 176/2022r. z dnia 15.04.2022 roku.
Jednostka posiada ZEZWOLENIA wydane przez Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Katowicach na uruchomienie następujących pracowni:
- Pracowni Rentgenowskiej - 225/2014 roku z dnia 09.04.2014 roku ze zmianą z dnia 24.01.2022 roku,
- Pracownia Densytometrii – decyzja nr 175/2022 roku z dnia 15.04.2022 roku.
Jednostka podlega kontroli Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Katowicach, 40-957 Katowice, ulica Raciborska 39 – Oddział Higieny Radiacyjnej. Jednostka przed uruchomieniem pracowni miała wykonane pomiary rozkładu dawki promieniowania X w otoczeni aparatów – na podstawie wyników stwierdzono ze dawka graniczna promieniowania jonizującego nie przekracza 1mSv/rok ( 1 milisiwer na rok) dla pomieszczeń ogólnodostępnych oraz 3 mSv/rok (3 milisiwerty na rok) dla pomieszczeń pracowni poza gabinetem. Jednocześnie zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 20 lutego 2007 roku w sprawie podstawowych wymagań dotyczących terenów kontrolowanych i nadzorowanych (Dziennik Ustaw Numer 131 pozycja 910) Zakład Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Zabiegowej w wyżej wymienionej jednostce jest terenem nadzorowanym. Jednostka prowadzi kontrolę narażenia pracowników przy pomocy dozymetrii indywidualnej – Instytut Medycyny Pracy imienia profesora Jerzego Nofera w Łodzi, numer telefonu 42 63 14 539 NR EWIDENCYJNY: 6118. Dawka roczna poniżej 6 mSv ( 6 milisiwertów na rok) personel zakwalifikowany do kategorii narażenia na promieniowanie jonizujące B. Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie dawek granicznych promieniowania jonizującego (Dziennik Ustaw z 2005 pozycja 168)- dopuszczalna wartość narażenia na promieniowanie jonizujące wynosi:
- pracownicy: 20 mSv/rok ( 20 milisiwertów na rok),
- ogół ludności : 1 mSv/rok (1 milisiwert na rok).
Uwaga:
Na podstawie zmierzonych i obliczonych dawek stwierdza się, że działalność w minionych 12 miesiącach nie miała negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i środowisko. Zakład Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Zabiegowej nie uwalnia do środowiska substancji promieniotwórczych.