Nasze usługi
-
Usługi prywatne
- Podstawowa Opieka Zdrowotna Dla Dzieci I Dorosłych
- Poradnie specjalistyczne
- Poradnia zdrowia psychicznego
- Poradnia Terapii Uzależnienia Od Alkoholu I Współuzależnienia
- Stomatologia
- Badania
- Cennik
- Inne informacje
USG
USG, Ultrasonografia – nieinwazyjna, atraumatyczna metoda diagnostyczna, pozwalająca na uzyskanie obrazu przekroju badanego obiektu. Ultrasonografia jest metodą badania cech morfologicznych i niekiedy także wybranych cech czynnościowych narządów za pomocą graficznego obrazowania echa wysyłanych do narządów ultradźwięków. Za pomocą ultrasonografii ogląda się warstwowe obrazy narządów lub tkanek. Badanie to ma charakter uniwersalny, jest zupełnie bezpieczne także u najciężej chorych (to samo dotyczy ciężarnych kobiet), może być więc wielokrotnie powtarzane i jest stosunkowo tanie.
Badanie ultrasonograficzne skrót USG wykonywane jest za pomocą sondy przykładanej bezpośrednio do ciała. W środku sondy znajduje się kryształ, dzięki któremu są wytwarzane fale ultradźwiękowe o odpowiednich parametrach oraz odbiornik echa akustycznego powracającego po odbiciu się od warstwy badanych narządów. Echo zostaje komputerowo przetworzone i jest prezentowane na monitorze.
JAK NALEŻY PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA:
- Dzień przed badaniem nie należy pić napojów gazowanych, spożywać pokarmów ciężkostrawnych, surowych owoców i warzyw.
- Zabronione jest żucie gumy i palenie papierosów 24 godziny przed badaniem.
- Dodatkowo można przyjąć na przykład Espumisan 3 razy 2 kapsułki, Esputicon 3 razy 2 kapsułki lub Simetikon 3 razy 1 kapsułka.
- Wyżej wymienione kapsułki mają na celu usunięcie powietrza z przewodu pokarmowego, które stanowi przeszkodę dla ultradźwięków.
- Jeżeli pacjent zażywa leki na stałe, należy to zrobić popijając je niegazowaną wodą, nie później niż 1 godzinę przed badaniem.
Gdy wykonujemy badanie w godzinach dopołudniowych – należy być na czczo, zażyć tylko wyżej wymieniony lek. Gdy badanie będzie wykonywane w godzinach popołudniowych – należy być na czczo 6 godzin przed rozpoczęciem badania. Około godziny przed badaniem należy wypić 1 litr płynu niegazowanego i nie oddawać moczu.
PRZEBIEG BADANIA:
Badanie jest nieinwazyjne i bezpieczne oraz bezbolesne. Polega na wodzeniu głowicą aparatu do USG po badanym obszarze ciała. Na skórę nakłada się żel, który zapewnia ostrość otrzymywanego obrazu. Następnie na badany obszar nanosi specjalny żel zapewniający ostrość otrzymywanego obrazu. Podczas badania pacjent może zostać poproszony o wzięcie głębokiego wdechu i zatrzymanie powietrza.