Nasze usługi
-
Świadczenia NFZ
- Podstawowa Opieka Zdrowotna Dla Dzieci I Dorosłych (POZ)
- Poradnie specjalistyczne dla dzieci
- Poradnie specjalistyczne dla dorosłych
- Poradnia zdrowia psychicznego
- Poradnia uzależnień
- Stomatologia
- Badania
- Programy profilaktyczne
- Przygotowanie do badań
- E-usługi / Tele-medycyna
-
Inne informacje
- Zasady udzielania świadczeń refundowanych
- Regulamin teleporad
- Zasady zapisu na listę oczekujących
- Odpłatność za zaświadczenia lekarskie
- Skargi i wnioski
- Prawo do świadczeń
- Prawa Pacjenta
- Świadczenia na podstawie EKUZ
- Korzystanie ze świadczeń poza kolejnością
- Nasi podwykonawcy
- Wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej
- Programy lekowe
- Szkoła Rodzenia
RTG
W naszej pracowni wykonujemy badania RTG także prywatnie, mimo to WYMAGANE jest skierowanie od lekarza. Zdjęcia rentgenowskie wydawane są tylko z opisem radiologicznym – nie wydajemy zdjęcia bez opisu!
Pracownia czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:15-17:30.
Cennik badań RTG znajduje się w zakładce USŁUGI PRYWATNE.
Posiadamy cyfrowy aparat rentgenowski wyposażony w stół z tak zwanym pływającym blatem i zintegrowaną kolumną lampy rentgenowskiej. Jest to solidna konstrukcja. Nasz aparat do rentgenodiagnostyki cyfrowej jest aparatem do wszystkich diagnostycznych ekspozycji radiograficznych całego ciała. Wielofunkcyjny system do bezpośredniej radiografii i cyfrowej DR daje możliwość wykonywania radiografii AP, PA, BOK i SKOS w pionowych i poziomych pozycjach pacjenta. Bardzo czułe detektory ograniczają dawkę promieniowania do BEZPIECZNEGO minimum.
BADANIE GĘSTOŚCI KOŚCI:
W naszej pracowni posiadamy również densytometr rentgenowski OSTEOSYS DEXXUM T, który jest densytometrem klinicznym wykorzystywanym do badania gęstości kości i szacowania ryzyka złamań niskoenergetycznych.
STITCHING – Nowe możliwości diagnostyczne
Wyposażyliśmy pracownię w dodatkowy cyfrowy detektor z oprogramowaniem posiadającym funkcję skalometrii. Stitching stosuje się w diagnostyce schorzeń ortopedycznych. Możliwe jest wykonanie badań telemetrycznych: RTG całych kończyn długich i całego kręgosłupa, a następnie uzyskanie obrazu diagnostycznego obejmującego razem kilka części anatomicznych połączonych w jedną całość.
Do badań wykorzystujemy bezprzewodowy detektor z matrycą Csi o dużej trwałości stosowany na oddziałach pediatrycznych, gdzie wymaga się najwyższej jakości obrazu i równomiernie minimalnej dawki promieniowania.
- Cyfrowy detektor zapewnia skrócony czas badania.
- 1/10 dawki promieniowania w stosunku do aparatu analogowego.
- Komputerowe dostosowanie dawki promieniowania do wagi pacjenta.
- Optymalne algorytmy obróbki obrazu redukujące szumy.
- Wysoka rozdzielczość badanego obrazu, wielkość piksela równa 140 mikrometrów
Informacja o wpływie działalności wykonywanej przez jednostkę organizacyjną na zdrowie ludzi i na środowisko
Podstawa prawna: ustawa Prawo Atomowe / Dziennik Ustaw 2021 pozycja 1941/ zgodnie z artykułem 32c punkt 2.
W jednostce występują następujące rodzaje urządzeń wytwarzających promieniowanie jonizujące:
- aparat do zdjęć rentgenodiagnostycznych Calypso F firmy General Medical Merate Spółka Akcyjna,
- decyzja numer 24/2022 roku z dnia 24.01.2022 roku,
- aparat stomatologiczny do zdjęć panoramicznych CS 8100 firmy Casestream – decyzja nr 25/2022 roku z dnia 24.01.2022 roku,
- aparat stomatologiczny do zdjęć punktowych EXPERT DC firmy Gendex – decyzja nr 226/2014 roku z dnia 9.04.2014 roku,
- densytometr Dexxum T firmy Osteosys – decyzja nr 176/2022r. z dnia 15.04.2022 roku.
Jednostka posiada ZEZWOLENIA wydane przez Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Katowicach na uruchomienie następujących pracowni:
- Pracowni Rentgenowskiej - 225/2014 roku z dnia 09.04.2014 roku ze zmianą z dnia 24.01.2022 roku,
- Pracownia Densytometrii – decyzja nr 175/2022 roku z dnia 15.04.2022 roku.
Jednostka podlega kontroli Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Katowicach, 40-957 Katowice, ulica Raciborska 39 – Oddział Higieny Radiacyjnej. Jednostka przed uruchomieniem pracowni miała wykonane pomiary rozkładu dawki promieniowania X w otoczeni aparatów – na podstawie wyników stwierdzono ze dawka graniczna promieniowania jonizującego nie przekracza 1mSv/rok ( 1 milisiwer na rok) dla pomieszczeń ogólnodostępnych oraz 3 mSv/rok (3 milisiwerty na rok) dla pomieszczeń pracowni poza gabinetem. Jednocześnie zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 20 lutego 2007 roku w sprawie podstawowych wymagań dotyczących terenów kontrolowanych i nadzorowanych (Dziennik Ustaw Numer 131 pozycja 910) Zakład Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Zabiegowej w wyżej wymienionej jednostce jest terenem nadzorowanym. Jednostka prowadzi kontrolę narażenia pracowników przy pomocy dozymetrii indywidualnej – Instytut Medycyny Pracy imienia profesora Jerzego Nofera w Łodzi, numer telefonu 42 63 14 539 NR EWIDENCYJNY: 6118. Dawka roczna poniżej 6 mSv ( 6 milisiwertów na rok) personel zakwalifikowany do kategorii narażenia na promieniowanie jonizujące B. Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie dawek granicznych promieniowania jonizującego (Dziennik Ustaw z 2005 pozycja 168)- dopuszczalna wartość narażenia na promieniowanie jonizujące wynosi:
- pracownicy: 20 mSv/rok ( 20 milisiwertów na rok),
- ogół ludności : 1 mSv/rok (1 milisiwert na rok).
Uwaga:
Na podstawie zmierzonych i obliczonych dawek stwierdza się, że działalność w minionych 12 miesiącach nie miała negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i środowisko. Zakład Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Zabiegowej nie uwalnia do środowiska substancji promieniotwórczych.