Nasze usługi
-
Usługi prywatne
- Podstawowa Opieka Zdrowotna Dla Dzieci I Dorosłych
- Poradnie specjalistyczne
- Poradnia zdrowia psychicznego
- Poradnia Terapii Uzależnienia Od Alkoholu I Współuzależnienia
- Stomatologia
- Badania
- Cennik
- Inne informacje
Program badań prenatalnych
Zapraszamy kobiety w ciąży do skorzystania z bezpłatnej diagnostyki prenatalnej w ramach Programu Badań Prenatalnych finansowanych przez NFZ.
Średni wiek kobiet rodzących w Polsce w ostatnich latach systematycznie wzrasta. Po 35. roku życia wzrasta ryzyko wystąpienia patologii płodu. Warto wtedy wykonać badania genetyczne, gdyż część wad genetycznych można rozpoznać we wczesnym okresie ciąży. Gdy nastąpi podejrzenie wady, zalecana jest dalsza diagnostyka.
Celem programu jest rozpoznanie ryzyka wystąpienia wad płodu, ich wczesna diagnostyka oraz podjęcie leczenia w okresie płodowym, jeżeli jest to możliwe.
Jeżeli jesteś w ciąży i spełniasz co najmniej jedno z kryteriów:
- skończone 35 lat,
- zdiagnozowano u Ciebie lub u ojca dziecka wystąpienie strukturalnych aberracji chromosomowych,
- zdiagnozowano u Ciebie znacznie większe ryzyko urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenetycznie lub wieloczynnikową,
- w badaniu USG, badaniach biochemicznych płodu stwierdzono nieprawidłowości wskazujące na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu,
- w poprzedniej ciąży wystąpiła aberracja chromosomowa płodu lub dziecka.
Aby zgłosić się do programu należy posiadać skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę, które zawiera informacje o wskazaniach do objęcia programem oraz opis nieprawidłowości. Należy również dołączyć wyniki badań, które potwierdzają zasadność skierowania do programu.
Na czym polega program badań prenatalnych ?
W poradni pacjentka przechodzi badania genetyczne USG płodu – 11/13 i 18/23 tydzień ciąży oraz badanie biochemiczne, które polega na oznaczenie w surowicy krwi. Na podstawie wyników badań lekarz podejmie decyzję odnośnie dalszego postępowania. Jeśli uzna, że jest to konieczne, kieruje pacjentkę na badania inwazyjne czyli pobranie pobranie materiału do badań genetycznych w drodze amniopunkcji, biopsji trofoblastu lub kordocentezy pod kontrolą USG. Na przeprowadzenie tych badań pacjentka musi wyrazić zgodę.
Jeżeli zostaną wykryte nieprawidłowości genetyczne i będzie potrzebna dalsza diagnostyka, która nie mieści się w ramach programu, lekarz skieruje Cię do odpowiednich poradni, udzielających świadczeń na podstawie umowy z NFZ.
Strona programu badań prenatalnych